Zalety zdrowego trybu życia

Zdrowy tryb życia jest w modzie i nie chodzi tu tylko o piękny wygląd. Zdrowie, to również dobre samopoczucie, siła, odporność, a co najważniejsze… Sprawny umysł!

Odżywianie

Jakkolwiek oczywiste by to nie było, zdrowa dieta, to podstawa. Słuchaj swojego organizmu, ale rób to mądrze. Jeżeli masz ochotę na konkretne warzywa lub owoce, prawdopodobnie mają one składnik, którego Twój organizm akurat potrzebuje. Podobnie z pragnieniem - jeżeli je czujesz nigdy nie odmawiaj sobie płynów, szczególnie wody - oczyści Twój organizm z wielu szkodliwych substancji, a po treningu jest wręcz niezbędna.

Najwięcej wartościowych składników uzyskasz z warzyw. Jedz je jak najczęściej i nie martw się o kalorie. Nie przesadzaj za to z tłuszczem (szczególnie tym w mięsie lub w postaci oleju) i węglowodanami (przede wszystkim pieczywo). Owoce zawierają wiele witamin ale również cukrów. Najlepiej zastąpić nimi słodycze.

Jeżeli nie możesz żyć bez niezdrowego jedzenia, masz dwa wyjścia:

  • ograniczyć je - możesz to robić stopniowo, wyłączając kolejne produkty z diety lub lub zmniejszając ich ogólną ilość
  • wyeliminować zupełnie - to spora zmiana i na początku (ok. miesiąca od rozpoczęcia) Twoje samopoczucie prawdopodobnie mocno spadnie. Jeżeli fast foody i słodycze stanowią spory procent Twojej diety, możesz też czuć nieprzyjemne dolegliwości, jak osłabienie, czy problemy żołądkowe, dlatego decydując się na tak zdecydowane kroki, skonsultuj się najpierw z dietetykiem.

Niezdrowe jedzenie daje zastrzyk energii, ale na dłuższą metę bardzo osłabia. Działa, jak używki, wywołując euforię, a zaraz potem uczucie niedosytu. Zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia na stałe, bez szkody dla zdrowia.

Miej na uwadze, że każdy organizm jest inny. Dietetyk pomoże Ci dopasować dietę, którą będzie łatwo utrzymać i która da Ci największe korzyści.

Rusz się!

Dieta nie wystarczy. Ruch, to dotlenianie organizmu, dlatego spacery lub trucht na świeżym powietrzu są niezastąpione. Dotleniony mózg jest o wiele bardziej sprawny. Pozwala na szybsze podejmowanie decyzji, odczuwanie większej satysfakcji i skuteczniejszą naukę. Pomoże to nie tylko w szkole, czy pracy, ale również podczas Twoich ulubionych gier karcianych w kasynach internetowych. Kliknij tu, żeby dowiedzieć się więcej.

Jaką formę ruchu wybrać? Przede wszystkim tę, która daje Ci radość! Nie traktuj tego, jak obowiązku. Jeżeli lubisz odkrywać nowe miejsca, wybierz spacer lub jazdę na rowerze. Jeśli jesteś domatorem, możesz skorzystać z popularnych w dzisiejszych czasach treningów online. Większość z nich nie wymaga żadnych sprzętów, a spora część jest dostępna za darmo w formie filmików.

Pamiętaj, żeby mierzyć siły na zamiary. Nigdy nie wykonuj ćwiczeń ponad swoje możliwości. Spokojnie, dojdziesz do nich po odpowiednim czasie. Rzecz w tym, żeby rozwijając się w zamierzonym kierunku, nie wywołać kontuzji, która uniemożliwi dalszy trening i znacząco odsunie w czasie wymarzony cel.

Dobra kondycja, to też chęć do życia. Kiedy wyrobisz sobie nawyk regularnego ćwiczenia, będzie Ci coraz łatwiej zmotywować się do treningu, a widząc efekty, będziesz chciał osiągać więcej. Po kilku intensywnych sesjach poczujesz się, jak nowo narodzony. Poznasz też własne możliwości i szybko zobaczysz efekty, których wcale się nie spodziewałeś. Najtrudniejszy jest start. Przejdź przez niego i rozwiń kondycję. Pewność siebie, piękne ciało i sprawny umysł są bliżej, niż myślisz!

21 Apr 2021